Anasayfa
|
İş İlanları
|
İşkur
|
Giriş
|
Üye Ol
|
  
Kuaza
 
Düğün ve Evlilik Masrafları Ne kadar ? 2012
Kategori: GündemEklenme Tarihi: Şub 26th, 2012Ekleyen: webbeli
Okunma: 2.770
Share |
Haber baglantisi

Düğün ve Evlilik Masrafları Ne kadar ? 2012

Düğün ve Evlilik Masrafları Ne kadar ? 2012

Giderler Nişan
1 Söz Yüzüğü 1000
2 Bilezik 2000
3 Bohça 2500 
4 nişan Elbisesi 750
5 Baldız yüzüğü 200
7 Diğer Masrafları 1700
Düğün
1 Takı Seti 5000
2 Bilezik 10000
3 Düğün Salonu 5000
4 Gelinlik 1100
5 Damatlık 300
6 kuaför masrafları 500
8 harcamalar 2200
9 balayı 1500
10 Kına gecesi 1250
35000 <

Damat Tarafının Hazırlık Listesi

Evlilik hazırlığına giren ailelerde telaş her zaman olur. Bazen aileler arasında görev dağılımı yapılırken mutlaka gerginlikler yaşanabilir. Önemli olan bu gerginlikleri yumuşatmaya bakmalıdırlar. Kısacası “Şimdiden bunlar böyle, evlendiğinde nasıl olur” denipte kestirip atmak yanlıştır. Aileler gerginlik yaşarken gelin ile damat her zaman ılımanlı olmalıdırlar. Karşılıklı olarak aileleri yumuşatmalıdırlar veya olayları görmezlikten gelmelidirler. Şimdi söz, nişan, düğün hazırlıkları sırasında damat ve ailesinin üzerine düşen görevleri şöyle bir sıralayalım;

-Damat, kız istemeye giderken çiçek, çikolata veya şekerleme alır.

-Söz kesilmesi sırasında damat tarafı söz yüzüklerini alır. (Çiftler eğer birbirlerini tanıyor ve seviyorsa yüzüğün türünü kendileri belirler)

- Genelde yukarıda belirttiklerimiz yapılır. Lakin bazı yörelerde usuller farklı olur.

- Nişan sırasında, nişan yüzüklerini genelde erkeğin yüzüğünü kız, kızın yüzüğünü ise erkek alır.

- Nişan alışverişi sırasında kız tarafının bohçalık eşyalarını ve nişan kıyafeti, ayakkabı ve gidilecekse kuaför masraflarını erkek tarafı karşılar.

- Nişanda kıza takılan takıları da erkek tarafı alır. Erkeğin takılarını da kız tarafı alır.

Bu dönem içerisinde yapılan harcamalar bütçenin niteliğine göre değişmektedir. Aileler karşılıklı olarak konuşup anlaşıp uygun bir bütçe de çıkarabilirler. Her şeyi önceden belirlemek sürtüşmeleri de önler. Düğün hazırlıkları sırasında damadın üzerine büyük bir yük biner. Kına, ev hazırlığı ve düğün hazırlıklarının masraflarını damat tarafı karşılar. Genelde Türk adetlerinde bu böyledir. Peki bu hazırlıklar nelerdir? Damat ve tarafına düşen görevleri nedir? İşte detaylar:

-Kına gecesi hazırlığında kızın kına elbisesini ve aksesuarlarını (ayakkabı, çanta, küpe, kolye, iç çamaşırı) damat alır.

- Kına gecesinin, kına ve çerezini erkek tarafı temin eder.

-Düğün hazırlığı tamamen erkek tarafına aittir. Bu hazırlıklarsa şöyle:

-Düğün kartı ve basımının masrafları erkek tarafına aittir.

-Düğün salonu ve müzik eğlence masraflarını damat tarafı karşılar.

-Gelinlik ve gelinlik aksesuarlarını (ayakkabı, küpe, kolye, korse, çorap, sutyen, jartiyer,) ve masraflarını damat tarafı karşılar.

-Gelin arabası ve süslemesi

-Stüdyo, fotoğraf ve kamera çekim masrafları

- Kuaför ve güzellik salonu masraflarını erkek tarafı karşılar. (gelin ve geline yakın bir kişinin saç ve güzellik masrafını karşılar.)

- Damadın saç ve güzellik salonu masrafını damadın ailesi karşılar.

-Düğün arabası havlularını gelin tarafı temin eder. Erkek tarafı buna karışmaz.

-Konukların ulaşım (otobüs, midibüs, minibüs vb) masrafları. Bu masraflar kişilere özel değil bölgesel olarak yapılır. İnsanlar buralardan toplu alınır ve topluluğun kısım kısım indirilmesi sağlanır.

-Arabaya konulan bahşiş,

-Düğün yerindeki bahşiş,

-Nikah dairesi ve resmi işlem masraflarını erkek tarafı karşılar.

-Sağlık işlemleri masraflarını erkek tarafı karşılar.

-Gelin alma sırasında, kapı kapanması, kurdele bağlanması gibi durumlarda bahşişi erkek tarafı öder. Söz, nişan ve düğün hazırlıklarının ardından damadın ev hazırlığı yer almaktadır. Ev hazırlığı bazı aileler arasında çözümler sunulur. Ekonomi seviyesi yüksek olan aileler, ev alımı veya yerleştirilmesi sağlanır
Kız tarafının zengin olması durumunda gelin babası eğer isterse damadına bir daire verebilir. Asıl hazırlığı damat tarafı yapmak mecburiyetindedir. İşte damadın ve damat tarafının yapması gerekenler:

-Yatak odası takımı, tül ve perdeler, halı, kilim, mutfak eşyalarını, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, ütü, çeyiz, sandık, kız tarafı alır.

-Ev tutulur… Damadın anne ve babası yeni bir aileyi ya yanlarında veya başka bir evde barınmasını sağlar. Kiralık ise tutulur. Evin boya badana vb işleri yapılır.. Masrafları erkek tarafı karşılar.

-Oturma grubu

-Yemek odası takımı (masa, sandalye, gümüşlük, vitrin, televizyon sehpası, orta sehpa)

-Oturma salonunun halı veya kilim

-Abajur ve lambalar

-Çekyat

-buzdolabı

-televizyon, müzik seti, vcd

-Ayakkabılık (portmanto)

kaynak: evlilick.com

 

Bir önceki yazımız olan Kurtlar Vadisi Pusu 150. Bölüm Fragmanı başlıklı makalemizde 1 mart 2012 fragmanı izle, 1 mart kvp fragmanı izle ve Kurtlar Vadisi Pusu 150. Bölüm Fragmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Yorum Yapin “Düğün ve Evlilik Masrafları Ne kadar ? 2012”

 1. hakan tirsi diyor ki:

  kısacası evlenmemek gerek

 2. cenap diyor ki:

  ben boyle adetin…. bu ne arkadaş hangi devirde yaşıyoruz artık… milletin durumu belli açız aaaçç!! en mantıklısı kız ve erkek tarafının masrafları paylaşması… erkek tarafı nasıl yapıcak bu kadar şeyi?? başlık parası da verelim.. 30 küçük baş 20 büyük baş hayvan falan… ilerleyin artık yuh yaaa yuhhh!!

 3. Osman Baytor diyor ki:

  Bu yazıyı yazan hatun evlendiyse, kadınlar hiç ümidini kesmesin; hepsi evlenebilir.

 4. ramazan diyor ki:

  Bence az bu masraflar çok düşük aslında düğün salonuna satıp evi verecen,ıvır zıvır için börek vs.organlarını satacaksın …bahşişler için her biri 1.000-10.000 tl lik senetler hazırlayacaksın,
  çok komik şerbetlik falan o neymiş gerçek hayatta giyilmeyecek bir elbiseye servet verceksin,
  askeriye gibi mantık aramıyacaksın ….mantık ararsan sigortaları yakarsın bu kadar param olsa gider ev alırım hayatımı kurtaracak belki yatırım yapmış olurum bu ne ya yatırım mı heralde yatırım olsa riski (kazandırma riski) çok düşük olocaktır.Devir ekonomi devri …….. ………mantık lazım……….

Yorum Yap

Gündem Kategorisindeki Diger Haberlerpratik ofis
ikea mobilya
magazin gündemi
sosyal medya
Login