Anasayfa
|
İş İlanları
|
İşkur
|
Giriş
|
Üye Ol
|
  
Kuaza
 
Yeni Kıdem Tazminatı Yasası
Kategori: HaberEklenme Tarihi: May 21st, 2012Ekleyen: webbeli
Okunma: 285
Share |
Haber baglantisi

Yeni Kıdem Tazminatı Yasası Ne Zaman Çıkacak ?2012

11 milyon işçiye kıdem tazminatı müjdesi geldi.

Çalışma Bakanı Çelik, “Şu an 11 milyon işçinin sadece yüzde 8′i tazminat alabiliyor. Fon sistemine geçeceğiz” dedi.

Çalışma hayatında önemli değişimler yaşayan Türkiye, kıdem tazminatı ile ilgili de yeni bir döneme giriyor.

Çalışma Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili yasal düzenlemeyi önümüzdeki günlerde sosyal tarafların görüşüne açacak.

Hükümet programında da yer alan fon tasarısı daha sonra da Meclis gündemine gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kurulması planlanan Kıdem Tazminatı Fonu’na ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

YÜZDE 8 YARARLANIYOR

Türkiye’de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, çalışanların yalnızca yüzde 8′inin kıdem tazminatından yararlanabildiğinin altını çiziyor. Buna karşın yüzde 92′inin kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığının altını çizen Çelik, “Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak. 11 milyon işçi var. Yüzde 8′i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolaysıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi” diye konuştu. Bakan Çelik, bunun yerine çalışan herkesin hak ettiği ölçüde yararlanabileceği bir sistem kurmak istediklerini belirtti.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, kazanılmış hakların korunması üzerine bir sistem kuracaklarını aktaran Faruk Çelik, kıdem tazminatı miktarının ise düşebileceğinin altını çizdi. Çelik, şunları söyledi: “Oransal olarak en yüksek bizde. En az işçinin yararlandığı ama kullandığında da en yüksek tazminatı aldığı bir sistem.

Bir önceki yazımız olan Ferdi Tayfur Sağlık Durumu nasıl Siroz Mu Hastalığı Ne ? başlıklı makalemizde Ferdi Tayfur hastalığı nedir ve Ferdi Tayfur sağlık durumu hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Adını Feriha Koydum Dizi Oyuncuları isimleri başlıklı makalemizde Adını Feriha Koydum Dizi Oyuncuları isimleri ve kadrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

 pratik ofis
ikea mobilya
magazin gündemi
sosyal medya
Login